Dijital Headend

Headend teknolojisinde bilindiği üzere VHF+UHF (110-862MHz.) frekans bantları kullanılmaktadır. İlgili frekanslarda bulunan taşıyıcıların (98 adet) yetersiz kalması ve HD formatlı (Mpeg 4/HEVC) yayınları desteklememesi sonucunda bir Pazar gereği olarak ortaya çıkmıştır. Yayınların taşıyıcı bazlı değil de kapasite bazlı (datarate) olarak taşınması işlemidir.

Dijital Headend sistemlerinde DVB-C (Digital Video Broadcasting-Cable) ve DVB-T (Digital Video Broadcasting- Terresterial) olmak üzere iki ana yayın tipi tercih edilmektedir. DVB-T sistemi karasal yayınların dijital olarak taşınmasını amaçlamış olması sebebiyle güvenli ancak düşük kapasitede yayın imkânı sunar (kanal başına ort.30 mbps). DVB-C sistemi ise kablo-TV yayınlarının dijital iletimi için tasarlanmış olup kanal başına ort. 50 mbps kapasitesi ile takribi 400TV kanalı HD/SD olarak son kullanıcıya ulaştırılır.

Yüksek teknolojiye sahip dijital headend sistemlerinde (Triax TDX, Kathrein UFO Compact+,Sumavision EMR, Vector Tantrax) bulunan LCN(akıllı kanal sıralaması) özelliği sayesinde ise yöneticiler TV noktalarını ziyaret etmeden merkezden kanalları sıralayabilecektirler.

>